Darmowa dostawa od 450,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-06-28

Co kupić po zakupie motocyklu- podstawy bezpieczeństwa

Co kupić po zakupie motocyklu- podstawy bezpieczeństwa

Co kupić po zakupie motocyklu- podstawy bezpieczeństwa 

Jazda na motocyklu to doskonała forma relaksu, zwiedzania świata, adrenaliny, jak również podstawowy środek transportu dla bardzo dużej ilości z nas. Oprócz zakupu wymarzonego jednośladu szczególną uwagę należy poświęcić na właściwy ubiór. To on stanowi gwarancję naszego bezpieczeństwa. Każdy motocyklista, zarówno rozpoczynający swoją przygodę, jak również mogący poszczycić się wieloletnim doświadczeniem, ogromną uwagę przykłada do profesjonalnej odzieży. Co więcej, rozróżnić należy jej dobór ze względu na motocykl crossowy czy szosowy. Jak zatem wybrać właściwą odzież? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Zaczynamy! 

Odzież przeznaczona do jazdy na motocyklu- co do niej zaliczamy?

Na samym początku warto wyróżnić poszczególne elementy ubioru, które zaliczamy do ogólnego pojęcia stroju dla motocyklistów. Zaliczamy do nich:

- kask,
- buty,
- rękawice,
- spodnie,
- kurtka. 

Z całą pewnością na pierwszym miejscu, jako jeden z kluczowych, wymienić należy kask. Nowoczesny design oraz komfort użytkowania sprawia, że kask stanowi dla nas podstawę bezpieczeństwa podczas jazdy oraz możliwość czerpania z niej maksymalnej radości. Z całą pewnością można stwierdzić, że bez kasku nie powinniśmy wsiadać na motocykl- to on chroni naszą głowę i kręgi przed uszkodzeniami podczas niekontrolowanych zdarzeń. Szeroka różnorodność wyboru pozwala na dobór właściwego kasku zarówno do jazdy na motocyklu szosowym, jak i crossowym.

motocyklowe buty szosowe turystyczne

Kolejnym kluczowym elementem są buty motocyklowe. Ich rolą podczas jazdy na naszym jednośladzie jest ochrona ścięgna Achillesa, stawu skokowego, jak również całej stopy. Ich cechą charakterystyczną jest zabudowana kostka. Wykonywanie różnych manewrów, niekontrolowane kolizję czy wypadki to niebezpieczeństwo dla całego nasza ciała, w tym stóp.

Podobnie jak stopy, tak i nasze ręce wymagają ochrony. Do tego celu służą rękawice motocyklowe. Ich cechą charakterystyczną jest dodatkowe wzmocnienie nadgarstka oraz kostek- te miejsca są szczególnie narażone na otarcia. Koniecznym elementem każdych rękawic są protektory. W tym celu koniecznym jest właściwy ich wybór, by pozwoliły one na maksymalny komfort i wygodę oraz doskonałe czucie manetek.

rękawice motocyklowe skórzane

Spodnie i kurtka to ubiór motocyklowy charakteryzujący się najwyższą jakością wykonania. Zazwyczaj wraz z kaskiem, stanowią najdroższe elementy całego stroju. W związku z koniecznością ochrony, tego typu odzież charakteryzuje się dodatkowymi wzmocnieniami, przede wszystkim takich obszarów jak: łokcie, plecy, ramiona, biodra czy kolana. W tym celu należy szczególną uwagę zwrócić na membranę oraz podpinkę kurtki, by ochraniacze nie przesuwały się, a odzież gwarantowała komfort termiczny w każdych warunkach atmosferycznych. Warto postawić na komplet kurtki i spodni. Takie rozwiązanie pozwala na połączenie dwóch części garderoby suwakiem. Rozmiar ubrania należy dobrać wraz ze wpiętą membraną oraz podpinką. Tak założona odzież nie powinna nigdzie uwierać czy "ciągnąć się".

Dobrze skompletowana wyprawka motocyklowa pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego doboru w zależności od rodzaju naszego jednośladu. Czym powinna charakteryzować się odzież na motocykl szosowy, a czym na crossowy? 

Crossowy strój prawdziwego motocyklisty i jego charakterystyka 

Offroadowe szaleństwa to doskonała zabawa i porządna dawka adrenaliny. To jednak także rodzaj aktywności fizycznej, który stwarza dla uczestników wiele niebezpieczeństw. Wytrzymały kask, powinien mieć odpowiednie atesty, które odnajdziemy na metce bądź naklejce kasku. W Europie obowiązuje atest ECE 22-05, a najbardziej rygorystycznym jest amerykański DOT. Zapinanie kasku bezwzględnie musi być w systemie DD (dwie metalowe klamry oplatane paskiem). Niezwykle cenne w razie wypadku są także wypinane po bokach gąbki. Co więcej, kask musi być właściwe dopasowany do kształtu twarzy, zapewniać wentylację oraz posiadać miękką wyściółkę. W celu maksymalnego komfortu użytkowania nie warto kierować się wagą skorupy. Co stanowi ciekawostkę, niejednokrotnie 1.5 kg kask jest wygodniejszy niż 1 kg. Liczy się przede wszystkim odpowiednie jej wyważanie.

Buty do jazdy crossowej muszą być odpowiednio twarde- doskonałym wyborem będą buty z zawiasem. Do ich produkcji używa się bardzo twardych materiałów, a jednocześnie zawias umożliwia ruchomość stopy i wygodę. 

Warto dokładnie przyjrzeć się rękawicą na crossa. Co ciekawe, warto wybrać lekko "przymały" rozmiar- podczas potu stają się one rozciągliwe. Najbardziej komfortowe są modele zabudowane z jak najmniejszej liczby paneli. Co ważne, powinny one mieć silikonowe wstawki na palcach oraz mocny materiał na ich wewnętrznej stronie, chroniący przed np. uderzeniem kamieni.

Bluza na crossa musi być po prostu dobrze dopasowana, ze ściągaczami na nadgarstkach. Nie powinna być zbyt luźna i zbyt obcisła. Musi także gwarantować odpowiednią wentylację. W tym celu montowane są w bluzkach dedykowanych do jazdy na crossie siatkowe wywietrzniki bądź niespotykanie wygodne dziurkowane koszulki. Materiał bluzy nie może nasiąkać wodą. Spodnie muszą być wytrzymałe, to właśnie nogami trzymamy motocykl. Co więcej, powinny wpasować się w antypoślizgową kanapę. Dobrze jeśli posiadają regulację w pasie oraz elastyczne i skórzane panele (po wewnętrznej stronie), na wysokości kolan. 

Ubiór motocyklowy na model szosowy 

Zacznijmy od rękawic motocyklowych na szosa. Jeśli mamy podgrzewane manetki, warto wybrać modele cieńsze. Co ciekawe, dobór rękawic jest jedną z najtrudniejszych- każdy z nas ma autonomiczny kształt dłoni. Złotą receptą jest przymiarka, która pozwoli ocenić komfort użytkowania. 

Kask to podczas jazdy na motocyklu szosowym także kwestia priorytetowa. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z jednośladem, warto wybrać kask integralny w wersji szosowej. Stanowi doskonałą ochronę, jest perfekcyjnie wygłuszony. Wygodniejszym wariantem jest kask szczękowy. Warto jednak zaznaczyć, że jest on cięższy i gwarantuje mniejsze wyciszenie. Co więcej, zapewnia mniejsze bezpieczeństwo, przez co polecany jest dla bardziej zaawansowanych motocyklistów. Warto również wybrać wersję z zewnętrznym blendem, który ochroni nas przed promieniowaniem UV. 

Kurtka i spodnie powinny być wykonane z materiałów odpornych na przetarcia, jak również oddychających. Odzież powinna być nieprzemakalna. W celu maksymalnego zapewnienia bezpieczeństwa, warto pomyśleć o zakupie dodatkowych protektorów np. na plecy, gdyż większość modeli kurtek zazwyczaj posiada zwykłe wypełnienie piankowe. 

Postaw na wygodę i bezpieczeństwo wybierając właściwy strój, i rozpocznij piękną przygodę już dziś!. 

 

 

pixel