Darmowa dostawa od 450,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-07-20

Jaki kask kupić na motocykl? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki kask kupić na motocykl? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Typy kasków (np. kask na crossa, kask na motocykl szosowy) itd.

Jaki kask kupić na motocykl? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie ulega wątpliwości, że kask to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia motocyklisty. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie kasku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki kask na motor wybrać. Podpowiadamy również, jakie są rodzaje kasków!

Na rynku można znaleźć wiele różnych kasków motocyklowych. Niektóre z nich nadają się do konkretnego stylu jazdy, co wpływa na ich kształt, czy budowę. Dostępne w sprzedaży kaski motocyklowe można podzielić na 5 rodzajów. Są to:

Kaski integralne – czyli kaski pełne, które są wykonane z jednej skorupy. Dlatego też model ten zapewnia największą wytrzymałość na uderzenia, przez co również są uważane za najbezpieczniejsze. Kaski te w dodatku są lżejsze oraz cichsze od modeli szczękowych. Poleca się je zwłaszcza do jazdy sportowej, aczkolwiek z powodzeniem można używać je też do jazdy turystycznej i typowo miejskiej.

Kaski szczękowe – czyli kaski, w których można podnieść szczęki. Taka konstrukcja jest szczególnie przydatna np. w trakcie tankowania, kiedy kask się zdejmuje. Co więcej, modele te po zamknięciu szczęki są niemalże tak bezpieczne, jak kaski integralne. Kask z otwartą szczęką znakomicie sprawdza się podczas jazdy w mieście. W dodatku nie powodują one problemów przy zakładaniu i zdejmowaniu – nawet jeżeli są nowe. Niestety jednak ze względu na dodatkową szczękę są one znacznie cięższe od pozostałych kasków. Wyjątek stanowią szczęki wykonane z włókna węglowego, które ze względu na mniejszą wagę, są droższe. Kaski szczękowe poleca się do jazdy w szczególności kierowcom turystycznym, którzy często podejmują wielogodzinne trasy. Niektóre z nich mają dodatkowo zamontowany wewnątrz intercom, który służy do rozmów telefonicznych.

Kaski modułowe – to modele, które mogą zostać dodatkowo wyposażone w szczęki, ponieważ posiadają mechanizm do ich zamontowania. Szczęka uczyni taki kask cichszym oraz ochroni go przed wiatrem, czy owadami. Kaski modułowe rekomenduje się głównie do jazdy typowo turystycznej oraz po mieście.

Kaski otwarte – czyli kaski typu Jet, które powstały z myślą o jeździe po terenie miejskim. Ze względu na swoją otwartą konstrukcję nie są one jednak przeznaczone do szybkiej i brawurowej jazdy. Ponieważ nie mają one szczęki, która ochroniłaby twarzoczaszkę, nie są one tak bardzo bezpieczne, jak kaski integralne. Ciekawe jest jednak to, że istnieje kilkanaście rodzajów Jetów – w zależności od tego, jakiego motocyklu się używa. Do jazdy na motocyklach klasycznych używa się kaski typu retro lub classic. Natomiast w przypadku skuterów, najlepszym wyborem będzie kask Jet z dużą szybą,

Kaski Off-road – to kaski niezawodne do jazdy w terenie, lesie oraz torach. Przystosowane do wyczynowej jazdy, zostały skonstruowane w taki sposób, by zapewnić kierowcy jak najlepszy przepływ powietrza. Dlatego też mają one charakterystyczną, bardzo mocno wysuniętą szczękę. Dodatkowo posiadają one również daszek, który ma chronić twarz motocyklisty. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie posiadają one szyby. Zamiast niej motocyklista używa gogli. Znakomicie sprawdzą się do jazdy na motorach enduro oraz cross.

Niezależnie jednak od tego, który znowu nich się wybierze – nie można zapomnieć o tym, by zawsze zabierać go ze sobą na motor. Każda bez kasku nie tylko grozi mandatem, ale również zwiększa ryzyko odniesienia poważnych urazów, a nawet i śmierci. 

Dobry kask na motor – jak go rozpoznać?

Kask powinien być przede wszystkim dopasowany do motoru oraz rodzaju uprawianej jazdy. Warto również zwrócić uwagę na kilka kwestii, które omówimy poniżej.

Widoczność 

Dobra i niczym niezakłócona widoczność to klucz ku temu, by jeździć bezpiecznie. Dlatego też, wybierając kask na motocykl, warto rozglądać się za modelem, który posiada jak najszerszy kąt widzenia. Pod tym względem królują przede wszystkim kaski otwarte typu Jet. Wiele takich modeli można znaleźć również pośród kasków integralnych oraz szczękowych.

Wentylacja

To kolejny bardzo ważny punkt, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku. Zwłaszcza ze względu na to, że poniekąd wpływa on na bezpieczeństwo motocyklisty. Przede wszystkim jednak ma on ogromny wpływ na komfort jazdy. Niestety nawet najdroższy kask może okazać się zupełnie nieprzydatny, jeżeli zawodzi w nim system wentylacji. Jest tak, ponieważ brak sprawnej wentylacji prowadzi do zaparowanego wizjera, co zdarza się zwłaszcza w trakcie jazdy w deszczu. Poważnym problemem okażą się wtedy również wysokie temperatury. Wewnątrz kasku będzie się bowiem gromadził nieprzyjemny zapach potu.

Waga

Parametr ten wpływa głównie na komfort jazdy, choć dużo mówi on również o użytych do budowy kasku materiałach. Jedne z najbardziej lekkich kasków powstają z włókna węglowego. Co ciekawsze, stosowanie zbyt ciężkiego kasku pod wpływem powietrza w trakcie szybkiej jazdy, będzie bardzo męczyło szyję. To z kolei podczas dłuższych tras może stać się powodem zmęczenia, a nawet i wypadku na drodze. Dlatego też lepiej wybierać modele, których waga wynosi poniżej 2 kg.

Wygłuszenie 

Równie ważną kwestią jest to, w jaki sposób oraz czym wygłuszono kask od środka. Poruszając się z dużą prędkością można mieć bowiem do czynienia z hałasem, który jest jedną z największych zmór motocyklistów. Warto wiec sięgać po modele, które zostały dokładnie uszczelnione, a w trakcie jazdy wiatr nie będzie przedostawał się do wewnątrz. Jeżeli do jego budowy zastosowano materiały słabej jakości i pojawia się hałas – warto spróbować stosować zatyczki do uszu lub po prostu zakupić nowy kask. Najbardziej do wygłuszenia kasków poleca się natomiast materiału EPS, który sprawdzi się znacznie lepiej od zwykłego styropianu.

Skorupa

To element, od którego zależy bezpieczeństwo motocyklisty. Powinna więc ona zostać wykonana z solidnego materiału, który w trakcie uderzenia skutecznie rozproszy energię. Tym samym pozwoli on wyjść motocykliście z kolizji bez większych obrażeń. Jakie materiały zatem powinno się do tego stosować? Powszechnie używane do produkcji kasków termoplastik i technopolimer uchodzą na najmniej wytrzymałe. Znacznie lepiej radzi sobie poliwęglan, nazywany również policarbonem oraz kevlar, czyli karbon. Najlepsze jest natomiast włókno szklane, które czasami określa się jako fiberglass.

Zapięcie

Na końcu warto również zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia, który zastosowano w kasku. Spośród wszystkich dostępnych rozwiązań najpopularniejsze stał się zapięcia DD (tzw. 2D) oraz zapięcia mikrometryczne (tzw. microlock). Zdaniem wielu motocyklistów to jednak zapięcia DD uchodzą za najlepsze. Z tego względu stosuje się je w różnorodnych kaskach.

Kask motocyklowy nie tylko dla kierowcy

Na samym końcu warto również wspomnieć o tym, że wybierając kask dla siebie, warto również pomyśleć o drugiej osobie – zwłaszcza jeżeli na motorze często jeździ się z kimś. Dodatkowy kask zapewni bezpieczeństwa pasażerowi. Dlatego też warto zakupić go razem z kaskiem dla motocyklisty – nawet jeżeli będzie on używany wyłącznie sporadycznie.

pixel